Grudzień 15 2018 05:08:15
Flash Zegar
Nawigacja
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 2
· Najnowszy użytkownik: sto-tom
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Blog » Twierdza Toruń - odsłona nr 1
Twierdza Toruń - odsłona nr 1
Do tematu Twierdzy Toruń przygotowywałem się dość długo. Na pierwsze zdjęcia wybrałem się już w marcu 2012 r.; udało mi się wówczas sfotografować kilka obiektów wokół Fortu I, wraz z samym fortem. Jednakże dopiero kilka dni temu, po dokładnym przestudiowaniu mapy tego obszaru Torunia (m.in. dokładna Wikimapia) udało mi się dotrzeć do wszystkich wspomnianych obiektów (kilka funkcjonuje na mapie, nie odnalazłem ich w terenie); pozostają jedynie koszary, które kiedyś ? mam nadzieję ? także wychwyci obiektyw mojego aparatu.

W Toruniu istnieje około 200 obiektów twierdzy, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Jej tematyka znana jest wielu miłośnikom historii, fortyfikacji, została przedstawiona w licznych publikacjach, czy filmach dokumentalnych. Można więc powiedzieć: znamy, ruszamy, oglądamy i zwiedzamy! Czy aby na pewno?

Opracowania dotyczące Twierdzy Toruń niewiele mówią o czasach współczesnych ? o stanie obecnym poszczególnych obiektów. Takie informacje można zdobyć samemu, wyruszając w teren, bądź odszukać w internecie. Dzięki temu wiem np., że Fort IV został bardzo dobrze zagospodarowany na schronisko młodzieżowe, czy restaurację, w Forcie IX otwarto centrum handlowe, a Fort V należy do wojska. Ja wybrałem się najpierw do Fortu I wiedząc, że do środka nie wejdę i ? być może ? nawet nie zobaczę go z bliska. Według informacji znalezionych w internecie, fort ten znajduje się w rękach prywatnych; jest jednak niewłaściwie zabezpieczony, co sprzyja dewastacji, a obiekty okołoforteczne (poza schronem amunicyjnym B-54, w którym znajduje się sklep specjalistyczny) są mniej lub bardziej zniszczone przez wandali. Dlaczego?

Pytanie słusznie powinno zostać skierowane do władz Torunia. Nie od dziś wiadomo, że Stare Miasto wiedzie prym, jeśli chodzi o renowację, opiekę i zagospodarowanie (choć dziś obserwujemy stopniowe zamieranie Starówki ? kwestia na osobny wpis); temat Bydgoskiego Przedmieścia też był już kilkakrotnie podnoszony, także na stotom.pl. A przecież Twierdza Toruń to zabytek o potężnej wręcz sile turystycznego rażenia! Podobno istnieje w Toruniu odpowiedni szlak wzdłuż fortyfikacji. Podczas eksploracji terenu przy Forcie I nie dane mi było jednak znaleźć odpowiednich informacji na ten temat.

Dzięki grupie osób, którym nie jest obojętny los tych toruńskich zabytków, powstał skansen fortyfikacji, chroniący m.in. Baterię AB IV, znajdującą się pomiędzy Fortami: XI i XII. Brawo!
A co z resztą obiektów? Taki, bardzo wymowny, przykład stanowi Fort XI, znajdujący się w rękach prywatnych. W czasie II wojny światowej byli w nim przetrzymywani jeńcy brytyjscy, którzy pozostawili po sobie nie tylko osobiste historie (we wspomnieniach mieszkańców Torunia ? temat poruszany niedawno w ?Nowościach?), ale także napisy na ścianach wewnątrz fortu. W latach 60-tych ubiegłego wieku część obiektu (oskarpowania i fosa) została zabudowana i, chociaż w 1971 roku został on wpisany na listę zabytków, dziś stoi niezabezpieczony, przez co podlega dewastacji . Ze strony właściciela i władz miasta brak jakiejkolwiek reakcji.

Z pewnością, trudne i kosztochłonne jest odnowienie i udostępnienie zwiedzającym wszystkich (lub prawie wszystkich) obiektów Twierdzy Toruń. Można jednak stopniowo zadbać o te zabytki, zaczynając od ich zabezpieczenia. Wystarczy odrobina dobrej woli ze strony zainteresowanych (patrz: przykłady Fortu IV i Fortu IX), a udałoby się zachować dla potomnych wspaniały zabytek.
Ostatnie artykuły
· Kolejna wyprawa
· ?Krajobraz z koleją....
· Twierdza Toruń - ods...
· O wyprawie wzdłuż ni...
· Czas na blog!
Losowe zdjęcie
Najnowsze video
stotom.pl na Facebook
Page Link (QR Code)
qrcode

QR-Code Panel V0.1.2
© 2011 by G0LGS
5,736,474 unikalne wizyty